PSİKOLOG HALİLTÜRKMEN SCL90-R 3. SAYFA

SCL90-R (Symptom Check List) Psikolojik Belirti Taraması

Psikolojik durumunuzu belirlemek amacı ile verilen 90 soru cümlesinden oluşan bu test/ ölçekte belirtilen

sorununuzun yanıtı her soru için dereceleme ölçeği kullanılmış olup, sorununuzun derecesine göre

yanıt derecelerine göre, sıfır, bir, iki, üç, dört gbi sayıları kullanarak,sorunlarınızın toplam puanını belkirleyebilirsiniz.

Bu Psikolojik Testin sonunda basit olarak, durumunuzu değerlendirirken her cümlenin psikolojik sorunlar bakımından önemli ip uçları vermesine karşın, elde edilen puanlar  da o kadar önemli ip uçları verir.

   Yani sonuçte toplam puan yükseldiği oranda, sorununuz septom haline gelmiştir. Puanlar toplamı, 100 ile 300

arasında puanlardan oluştuğu oranda, sorununuzun  yüksek olduğu ve psikoterapiye ihtiyaç duyduğunuz ve acil olarak Psikolojik Destek almanız gerektiği,  ortaya çıkacaktır.

Psikolojik Test, bir çok psikolojik sorunu  "Stres,Anksiyete,Depresyon, Duygu Durum Bozuklukları, Nevroz,BazıPsikoz Türleri vb." ortaya çıkarmak amacı ile hazırlanmış bir psikolojik ölçme aracı olduğu unutulmamalıdır. Her madde ve maddeye verilen yanıt dikkate alınarak değerlendirilmesinde, benzer sorunları katogorilere ayırarak sınıflandırılmasında ve sınıflandırma sonucuna uygun tanılamalar yapılmasına özen gösterilmesinde yarar bulunmaktadır. Elde ettiğiniz bulgular ışığında tanılama ve tanılama sonucu psikoterapi yada terapi yöntemlerini danışanınıza uygulamak için mutlaka alanınızda deneyime ve gerekli donanım ve yeterliliğe sahip olamnız gerekmektedir.Bu konuda tereddütleriniz bulunduğunda,
  mutlaka bir Psikolog  "Klinik Psikolog" yada uzmandandan ( PDR)  Psikoterapi, Bireysel Terapi yada  Psikolojik 
Danışma vb.  almanız bazı durumlarda Psikiyatrist  "Çocuk ve Ergen Psikiyatri" arkadaşlardan ilaç yardımı almanız gerekmetedir.

                   Tüm Testten  maksimum 300 puan üzerinden,  90 puan ve altında olan değerlendirme sonucu yada bir psikolojik rahatsızlığı tanılamaya yönelik puanın %50 ' sinin altında puanlardan ve tanılama için 10 soru maddesi var ise bunlardan 4 maddede sorun çıkması durumunda , sorunun septom boyutunda olmadığı ve bu konuda sizi fazla tedirgin etmemesi gerektiği, ancak belirtiler ışığında  psikolojik durumunuz sinyaller vermeye başlamış olabilir. Biraz daha olumsuz davranışları, olumluya çevirmeniz  konusunda daha dikkatli olmanızı tve özen göstermenizi tavsiye ediyorum.


                                                                                                                        Halil TÜRKMEN

                                                                                                                              PSİKOLOG

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !